Tule mukaan laulamaan, liikkumaan ja lumoutumaan – musiikki kuuluu kaikille!
Marjatta100-konsertti
Tervetuloa koko perheen iloiseen ja elämykselliseen lastenmusiikkikonserttiin, jossa kohtaavat kuorolaulun taika ja svengaavan musiikin riemu! Lavalle nousevat Jyväskylän Studiokuoro ja lastenmusiikkiorkesteri Loiskis, jotka vievät yleisönsä matkalle musiikin maailmaan – täynnä rytmiä, tarinoita ja yhteistä iloa.
Konsertti kuullaan osana Jyväskylän Kesä -festivaalia ja se tarjoaa kuulijoilleen tuttujen ja vähemmän tunnettujen lastenmusiikkikappaleiden lisäksi yllätyksiä ja leikillistä tunnelmaa. Konsertti sopii kaikenikäisille, mutta on erityisesti suunnattu lapsille ja lapsenmielisille.
Lastenmusiikkiorkesteri Loiskis loihtii valloittavan tunnelman konserteissaan niin lapsille kuin aikuisille. Jyväskylästä käsin nämä monipuolisuudestaan tunnetut lastenmusiikin raudanlujat ammattilaiset hurauttavat keikka-autollaan valtakunnan joka soppeen. Loiskis-orkesterissa soi jopa 20 eri instrumenttia monilla eri musiikkityyleillä. Siitä keittyy herkullinen Loiskis-soppa ja -soundi, musiikillinen ilottelu. Yleisö pääsee aina osallistumaan: laulamaan, leikkimään ja hupsuttelemaan. Loiskis innostaa ja yllättää varmasti – joskus jopa itsensä!
Loiskis ylläpitää myös Suomen ainoaa laajasti lastenmusiikkiin keskittyvää verkkokauppaa LastenLevykauppa.fi, jonka “kivijalkaputiikkiin” voi tutustua Loiskiksen toimistolla Kulttuuritalo Villa Ranassa.