15.–16.5.2026 | Erämaa – Eryn Galad

15.–16.5.2026

Toivolan vanha piha (Cygnaeuksenkatu 2)

Maksuton

Veronika - Veil - wildplaid

Yläkaupungin yö – Erämaa Fashion Show runtimes:

  • PE 15.5. klo klo 11:30–12:15 (artistien puheenvuorot) & 14:30–15:15 (muotinäytös, piano)
  • LA 16.5. klo 11:30–12:30 (pianoimproja ja runoja Pihassa & pukutaiteen popup Kellarissa)

Erämaa – Eryn Galad — Vanha Pihalla, 15.-16. toukokuuta

Toukokuun puolivälissä Vanha Pihalla avaa ovensa hetkelle, joka ei mahdu tavallisen muotinäytöksen muottiin. Erämaa on jotain hiljaisempaa — hauraampaa — kuin mihin olemme tottuneet.

Veronikan, paikallisen pukutaiteilijan oman @wildplaid-merkin suunnittelema kokoelma hengittää luonnon omaa kieltä: pellava ja villa, käsin ommeltu kirjonta, siluetit jotka seuraavat vartaloa kuin joen mutkia. Puvut eivät huuda. Ne kuiskaavat. Hiljaisuuden löytää piano, kuulostellen, hengittäen.

Veronikan pukutaiteessa yhdistyy rakkaus luontoon ja sen ehdoilla toteutuvaan klassiseen estetiikkaan. Jokainen yksityiskohta ja kirjonta ovat hänen omaa käsialaansa. Teokset ovat hänelle keskeisiä, henkilökohtaisia kuin päiväkirjat, täynnä muistoja ja läsnäoloa. Sen valo on niissä läsnä, kuultaa musiikkina.

Improvisaatiotaiteilija Matti Niemi (@pianistimatti) — Vanhan Pappilan vakioesiintyjä — kohtaa hetket pianon äärellä, ilman ennalta sovittua, aistien.

Sävelet syntyvät hetkissä, kuten auringonvalo aallokoissa:

”Erämaan yli käy tuuli
tasangon lapsien aamuun —
ajaton auringon syli
salon salatun, herättää.

Yli harjanteen katson länteen,
laaksoon virtojen yli —
utu äärillään hehkuen leikkii,
valon meressä pilvien veri.”

– Matti Niemi

 

Cottagecore ei ole vain estetiikkaa. Tässä, se on muistijälki — metsän reunasta,
heinäpellolta, lapsuuden aamusta jossa aika ei vielä kiiruhtanut minnekään.
Erämaa on henkäys, ohikiitävän lyhyt hetki. Tarkoituksella.

Kuten kauneimmat hetket — ne mahtuvat juuri ja juuri kämmenten väliin,
ennen kuin liukenevat takaisin ilmaan.

Vanha Pihalla | 15.5. | Esitys seurailee viipyilevästi, hiljaisuus askeleissaan.